... si vyrežte zemiakovú pečiatku vašej firmy, môže sa hodiť.
Poznáte to, keď pani za okienkom povie: „A ešte pečiatku, bez pečiatky vám to nedám.“
Koľko času človek strávil vysvetľovaním, že pečiatka nemá z právneho hľadiska žiadny význam, že akúkoľvek pečiatku dnes bez problémov vyrobí každá pečiatková firma, pečiatku možno nahradiť rukou napísaným názvom a vlastne vôbec nie je jasné, čo to pečiatka je, pretože pečiatka nie je legálne definovaná.
Častokrát zbytočne, dámy si svojou pečiatkovú prevahu užívali a človek sa akurát cítil tak ako keby mal na čele pečiatku s textom...
Skutočne som počul, neviem či pravdivý, príbeh o tom, že jeho autor nakoniec rezignoval, vyrobil si požadovanú pečiatku zo zemiaku a dokument ňou opečiatkoval...
Treba tiež priznať, že dnes už pečiatkové povedomie zamestnankýň úradov či pôšt vzrástlo a s so štemplom stresujú už len pamätníčky.
Ak ešte stále používate kúsok umelej hmoty či dreva namáčaný do atramentového vankúšika, starostlivo si ho uchovajte – vonku zúri e -government a pomaly sa blíži sa genocída právnických profesií (písali sme TU), čo z neho onedlho spraví cennú starožitnosť.
Právo, spoločnosť a politika
Právnici ako politici – je všeobecne známe, že na Slovensku je veľa právnikov, ktorí skončili (niektorí tam rovno aj začali) v politike. Z tejto fajty máme väčšinu novodobých premiérov, jedného z prezidentov a veľa sa ich zakaždým, slovami iného brilantného právnika, „trtoší“ aj po parlamente v každom volebnom období, vpravo aj vľavo.
Právu ako-tak rozumiem a tak keď politici idú točiť niečo z tejto oblasti spozorniem – neraz však rezignujem s konštatovaním, že ak sú politici tak odtrhnutí od reality a nekompetentní aj v každej inej oblasti, tak zbohom Slovensko naše.
Právnici pritom majú papierové predpoklady byť skvelými politikmi – politické ciele sa presadzujú práve cez zákony. Pravda, ak by do politiky išli až po tom, čo v reálnom živote (spoločenskom a profesijnom) strávili aspoň patnásť rokov a kontakt s realitou ani potom nestratili...
Toto mi napadlo, keď som pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie tento týždeň sledoval rôzne vyjadrenia politikov - právnikov aj neprávnikov.
Vyšlo v Zbierke zákonov
Správne právo je oblasťou práva s najväčším počtom právnych predpisov, vraveli nám v škole. Tento týždeň to zbierka potvrdzuje... aha, vlastne nezabudnime, že daňové právo je samostatným odvetvím práva...
15.11.2016 296/2016 Z. z.
Novela zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov a zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov
15.11.2016 297/2016 Z. z.
Novela zákona o dani z pridanej hodnoty
15.11.2016 298/2016 Z. z.
Novela zákona o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov
15.11.2016 299/2016 Z. z.
Novela zákona o spotrebiteľských úveroch a o iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov
15.11.2016 300/2016 Z. z.
Novela zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní
15.11.2016 301/2016 Z. z.
Novela zákona o súdoch
18.11.2016 302/2016 Z. z.
Zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva spravodlivosti SR
18.11.2016 303/2016 Z. z.
Novela zákona o vodách
18.11.2016 304/2016 Z. z.
Rozhodnutie predsedu NR SR o vyhlásení nových volieb do orgánov samosprávy obcí
Prečítali sme
- komplexne spracovaná témy vyhotovovania kamerových záznamov na epravo.sk: „Hmotnoprávne podmienky vyhotovenia kamerového záznamu a jeho procesná prípustnosť“
- ak vás zaujali aj vyššie vymenované novely daňových predpisov, určite si na portáli pravnelisty.sk prečítajte: „Trestné konanie o daňových trestných činoch z pohľadu poškodeného"
Šaňo Bröstl ml.
ilustračné foto: pixabay.com