Ministerstvo spravodlivosti: ​Odštartovali sme zber údajov na meranie pracovnej záťaže sudcov

Analytické centrum Ministerstva spravodlivosti SR dnes spustilo zber údajov na meranie pracovnej záťaže sudcov a sudkýň na Slovensku. Hlavné ciele projektu „Váženie prípadov“ sú zamerané na dosiahnutie rovnomerného pracovného zaťaženia sudcov krajských a okresných súdov, ako aj zvýšenie transparentnosti a efektívnosti prideľovania personálnych zdrojov a s tým súvisiacich finančných zdrojov pre krajské a okresné súdy.

 

graph-4737109_640.jpgzdroj: pixabay.com

Metodika váženia prípadov využíva údaje z merania pracovnej záťaže a zameriava sa na hlavné kategórie sudcovských aktivít ako napr. vedenie pojednávania, príprava na pojednávanie, príprava rôznych druhov súdnych rozhodnutí, administratívne činnosti, či iné sudcovské aktivity, ktoré bezprostredne nesúvisia s prípadom, ktorý im je pridelený na rozhodovanie a pod.

Vďaka tomuto výskumnému projektu budeme mať k dispozícii konkrétne dáta potrebné pri nastavovaní opatrení a budeme poznať odpovede na otázky typu: O koľko je viac alebo menej časovo náročný jeden typ prípadu v porovnaní s iným? Aký je priemerný čas potrebný na vyriešenie určitého množstva prípadov daného typu? Koľko sudcovského času, resp. koľko sudcov si vyžaduje spracovanie prílevu nových prípadov na daný súd? Ako alokovať financie a pracovnú záťaž tak, aby zohľadňovali náročnosť prípadov?

Meranie pracovnej záťaže sa robí prostredníctvom zaznamenávania časových úsekov, ktoré sudcovia venujú kľúčovým sudcovským aktivitám na prípadoch v jednotlivých súdnych registroch. Toto meranie realizujú priamo sudcovia, ktorí sa dobrovoľne rozhodli zapojiť do zberu časových údajov o ich činnosti. Od 21. septembra prešlo školením metodiky zberu 816 sudcov na okresných a krajských súdoch, teda takmer 70 percent aktívnych sudcov. Zbieranie údajov je naplánované do 22. novembra 2020.

Viac o tomto projekte, ale aj ďalšie zaujímavé informácie a údaje z oblasti rezortných analýz a štatistík nájdete na webe Analytického centra Ministerstva spravodlivosti SR na tejto adrese: http://web.ac-mssr.sk/.


Zdroj: www.justice.gov.sk

Ilustračné foto: pixabay.com

 

 

Tlačiť
Diskusia neobsahuje žiadne príspevky
Právnik od roku Reagovať