Koncepcia riešenia energetickej chudoby a zraniteľní odberatelia energie

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ďalej tiež „Úrad“) predložil 20.12.2016 do riadneho medzirezortného pripomienkového konania materiál s názvom Koncepcia na ochranu odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby. Ide o prvú aktualizáciu rovnomenného materiálu, ktorý na základe splnomocňovacieho ustanovenia zákona č. 250/2012 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach vypracoval Úrad v roku 2014 a následne ho schválila vláda Slovenskej republiky uznesením č. 287/2014 zo dňa 11.06.2014. 

Energetickú chudobu vymedzuje § 2 písm. o) zákona č. 250/2012 Z. z. ako stav, kedy priemerné mesačné výdavky domácnosti na spotrebu elektriny, plynu, tepla na vykurovanie a na prípravu teplej úžitkovej vody tvoria významný podiel na priemerných mesačných príjmoch domácnosti. Domácnosť je na účel predmetnej definície chápaná v zmysle § 115 Občianskeho zákonníka. „Významný podiel“ výdavkov na energie na priemerných mesačných príjmoch domácnosti zatiaľ zostáva neurčitým pojmom, keďže nie je legislatívne upravený. Ďalšou dôležitou skutočnosťou, ktorá v súčasnosti bráni praktickej aplikácii opatrení na riešenie energetickej chudoby uvádzaných v koncepcii je určenie stropu príjmov domácnosti, aby boli chránení adresne iba tí odberatelia, ktorí to skutočne potrebujú. Pre úplnosť treba v tejto súvislosti dodať, že oprieť sa v tomto smere nemožno ani o právne akty Európskej únie, nakoľko tieto energetickú chudobu nevymedzujú ani neupravujú jednotnú metodiku jej riešenia.

Problematika je rozsiahla, prierezová. V článku by som sa ďalej dotkol vzťahu koncepcie s platnou právnou úpravou ochrany tzv. zraniteľných odberateľov energie podľa zákona č. 251/2012 Z. z. o energetike a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Táto bola do zákona o energetike začlenená na základe požiadaviek právnych aktov Európskej únie tvoriacich tzv. tretí energetický balíček. Konkrétne zákon o energetike upravuje postavenie zraniteľných odberateľov elektriny v domácnosti a zraniteľných odberateľov plynu v domácnosti. Považujú sa za nich predovšetkým osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ktoré majú preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím podľa § 2 zákona č. 447/2008 Z. z.), ktoré elektrinu či plyn využívajú na kúrenie a preukážu tieto skutočnosti príslušnému distribútorovi energie (prevádzkovateľovi distribučnej sústavy elektriny alebo prevádzkovateľovi distribučnej siete plynu), ktorý je povinný ich následne zaevidovať do evidencie, ktorú na tento účel vedie. Odberatelia elektriny, ktorých životné funkcie sú na jej odbere závislé, sú považovaní za zraniteľných odberateľov bez ďalších podmienok. Zraniteľní odberatelia sú chránení predovšetkým vo forme zákazu prerušenia či obmedzenia distribúcie energie do ich odberných miest bez ich predchádzajúceho písomného súhlasu ak ide o plánované prerušenie a ak ide o poruchu, majú právo na priamu komunikáciu s distribútorom energie, do ktorého energetickej infraštruktúry je ich odberné miesto pripojené. O čiastočne rovnaký právny základ, teda o predmetné smernice Európskej únie, sa opiera aj Koncepcia na ochranu odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby. Táto tiež používa na označenie odberateľov ohrozených energetickou chudobou pojem „zraniteľný odberateľ“. Filozofia koncepcie však je postavená na stanovení podmienok energetickej chudoby, a tak poskytovaní ochrany odberateľom, vo väzbe na mesačný disponibilný príjem domácnosti a majetok členov domácnosti. Koncepcia však nemá žiadnu ambíciu obmedzovať ustanovením príjmovej či majetkovej podmienky poskytovanie právnej ochrany zraniteľným odberateľom podľa zákona o energetike. Výslovne vyjadrenie tohto vzájomného vzťahu koncepcie a zákona v koncepcii by bolo rozhodne v záujme právnej istoty.

Pre úplnosť však treba dodať, že s veľkou pravdepodobnosťou pomerne veľká časť zraniteľných odberateľov podľa zákona o energetike bude tiež považovaná za odberateľov energeticky chudobných, a bude sa tak na nich vzťahovať koncepcia. Možno tak usudzovať napríklad aj zo štatistiky priemerného disponibilného príjmu domácnosti s osobami so zdravotným postihnutím a domácností bez takých osôb zverejnenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky TU 

Zdroj: www.kranio.net

Ilustračné foto: pixabay.com

Tlačiť
Diskusia neobsahuje žiadne príspevky
Právnik od roku Reagovať